Matus Balabas
Čo je to tá severská chôdza?

"Je to šport v prírode, môže ho robiť každý a potrebujeme k nemu chuť šľapať a nejaké tie palice? Áno. Tak potom prečo ten šport voláte nordic walking... veď to povedzte normálne... turistika, treking...no nie?“ Nie. Aj keď sa nordic walking a treking podobajú, ani zďaleka to nie sú totožné športy.

Aký je v nich teda rozdiel? Na úvod povedzme, že tieto dva športy nie sú až tak odlišné ako napríklad beh a plávanie. No napriek tomu, že oba sú pre všetky vekové kategórie, pri oboch sa využívajú palice a oba sú založené na chôdzi, existuje niekoľko rozdielov, ktoré nordic walking a treking odlišujú.

TYP TRATE

Trekingové trate sú často veľmi dynamické. Sú plné rôznych stúpaní a klesaní, terén je často nerovnomerný, príliš kľukatý či plný veľkých skál. Na rozdiel od toho, najideálnejšou traťou pre nordic walking je rovný chodník v rovinke či menšom sklone. To najmä preto, aby bolo dosiahnuté čo najpresnejšie vykonávanie techniky, ktorá je pre severskú chôdzu tak dôležitá.

TECHNIKA

Práve cielené sústredenie sa na techniku pohybu je jedným z markantných rozdielov medzi týmito dvoma športami. A aká je to technika? Vychádza sa pri nej z faktu, že palice nie sú len doplnkom ale hlavným nástrojom, ktorý je potrebný k tomuto športu. Na to, aby ste dosiahli správne prevedenie techniky, potrebujete v prvom rade tie správne palice.

Osvojiť si túto techniku nie je náročné, dôležité je sústrediť sa na jej správne prevedenie. Ako na to?

Telo majte v miernom predklone.
Pohyb ruky je podmienený ramenami (pri trekingu pohyb ruky vychádza z lakťa).
Dbajte na dôslednú prácu s palicami – od palíc sa musí telo odrážať.
PALICE

Kým pri turistike slúžia palice ako podpora napríklad pri prudkom stúpaní, pri severskej chôdzi palice aktívne zapájajú do pohybu aj hornú časť tela. Zabezpečujú teda kvalitný pohyb až 90% svalov v celom tele. Rozdielne palice sú tiež niečím, čo odlišuje severskú chôdzu a treking. A ich držanie, samozrejme, nie je ľubovoľné. V druhej polovici pohybu, teda keď je ruka za chrbtom, v rámci zachovania techniky uvoľnite zovretie. Ako však docieliť pustenie palice bez toho, aby náhle spadla na zem, a tak prerušila koordinovaný pohyb? Palice na nordic walking majú na to špeciálne putko, ktoré udrží palicu na ruke, keď ju za chrbtom pustíte. O všetkých konkrétnych rozdieloch medzi trekingovými palicami a palicami na nordic walking sa dozviete v tomto článku.

ZDRAVOTNÉ BENEFITY

V neposlednom rade sa severská chôdza a turistika líšia aj účinkami na ľudské telo. Samozrejme, ako každý iný šport, aj tieto dva športy ponúkajú možnosť zdravého pohybu, ktorý je dôležitý pre dobrý životný štýl. K tomu však nordic walking na rozdiel od trekingu pridáva aj množstvo zdravotných benefitov. Správna realizácia techniky pohybu a vytrvalosť pri tomto športe dokážu pomôcť pri bolestiach chrbta, pri kardiovaskulárnych ochoreniach, ochoreniach horných a dolných dýchacích ciest, ale aj pri alergiách.

Pred kúpou tých správnych palíc pre vás, musí byť prvým krokom premyslenie, či bude vaším preferovaným športom severská chôdza alebo treking. Dôležité funkcie vašich budúcich palíc môže veľmi výrazne zmeniť to, na aký účel vám palice budú slúžiť. Takže ak s týmto športovým dobrodružstvom práve začínate, neváhajte si pred výberom palíc, najprv vybrať vám najviac vyhovujúci šport.

Súvisiace príspevky

 • Dokonalý sprievodca vybavením na Nordic Walking: Základy oblečenia a obuvi

  Dokonalý sprievodca vybavením na Nordic Walking: Základy oblečenia a obuvi

  V tomto článku nájdeš rady a tipy pri výbere vhodného oblečenia a obuvi pre nordic walking.
 • 7 tipov, ako prečkať búrku v horách

  7 tipov, ako prečkať búrku v horách

 • Nordic walking poles are not Trekking poles. What's the bigest difference and which one is best for me

  Palice na nordic walking nie sú trekingové palice. V čom je najväčší rozdiel a ktoré sú pre mňa najlepšie

 • Objavte výhody ľahkých karbónových nordic walking palíc

  Objavte výhody ľahkých karbónových nordic walking palíc